Asana Nedir?

Asana olarak adlandırılan yoga duruşları; her bir kası, siniri ve bezi çalıştırmak üzere yüzyıllardır gelişerek günümüze ulaşmıştır. Kasların sıkıştırılıp şişirilmesi yerine, güçlü ve esnek olmalarını sağlar. Bedeni rahatsızlıklardan koruyarak, sağlıklı bir fizik geliştirmenizi destekler.

Kasları esnetip uzattığınızda, organlarınızı hareket ettirdiğinizde ve yoga duruşlarına her giriş ve çıkışınızda, lenf drenajını (bağışıklık hücrelerindeki sııvı) gelişir. Bu durum, lenfatik sistemin enfeksiyon ve kanserli hücrelere karşı direncini ve vücudun toksinlerden arınma yetisini geliştirir.

Asana, dayanıklılık, sağlık ve hafiflik kazandırır. Dayanıklı ve sağlıklı bir postur mental dinginliği getirir ve zihin bulanıklığını önler. Asanalar, jimnastik egzersizleri değil, fiziksel duruştur.

Asana çalışmaları esnasında, beden, kabiliyetinin olduğu ancak, günlük hayatta aktif olarak kullanılmadığı için körelen yetilerini geri kazanır. Öne, arkaya ve geriye eğilmeler, ters duruşlar gibi hareketler insan vücudunun anatomik özelliklerinden kaynaklanan yetileridir. Fakat, günlük hayat akışında insanlar bu anatomik yetilerin çok azını aktif kullanırlar. Yürümek, oturmak, yatmak gibi sürekliliği olan sıradan alışkanlıklarla hareketliliği kısıtlanan beden genelinde kan akışı dengeli ve sağlıklı değildir.

Bedene anatomik bir yapboz gibi yaklaşarak, sağlıklı bir bütüne ulaşabilmek için her bir parçasının aynı öneme sahip olduğunun farkındalığı ile yaşamınızı sürdürmeniz; sürekli karaciğer odaklı yaşamadığınız gibi zihin odaklı yaşamanız; sakin bir zihin ve güçlü bir beden dengesini yakalayarak hayat kalitenizi yükseltecektir.

Asana çalışmalarına başladığınızda, gördüğünüz o estetik duruşların disiplinli çalışmalar sonucunda, duruşların sağladığı yan etkiler olduğunu unutmadan ve kendinizi bu fotoğraflarla kıyaslamadan, kendi bedeninizi dinleyerek yaptığınız uygulamalar, sizin için en büyük verimi sağlayacaktır. Amacınız; kendi zihin ve beden dengenizi en sağlıklı hali ile sürdürebilmektir. Diğer estetik özellikler asana çalışmalarının pek sevgili yan etkileridir.

Kendi bedeninizi başka bedenlerle kıyaslamadan, uygulama yapmanın diğer gerekliliği ise; her kişinin sahip olduğu eşsiz anatomik özelliklerdir. Lotus duruşunu yapmayı çok isteyebilirsin, ancak kemik özelliklerin buna müsaade etmediği halde, bedenini zorlaman kendine zarar vermene yol açacaktır. Bu nedenle, bedeni dinleyerek asana çalışması yapmak önemlidir.

Üzerinde çalışmak istediğiniz duruşlara ait bilgileri, Asana İncelemeleri başlığı altında bulabilirsiniz. Aradağınız ama henüz yer almayan duruşlar için, incelenmesini istediklerinizi e-posta atarak belirtebilirsiniz.

Light On Yoga, BKS Iyengar
Yoga Sutras, Patanjali

Pin It