Asana Nedir?

Asana, Sanskritçe bir kelimedir ve oturma hali anlamını taşır. Yoga disiplinin fiziksel egzersiz kısmı olan asana çalışmaları, düzenli uygulanışları neticesinde, insan bedeninin güçlenerek arınmasını sağlar.

Asana çalışmaları esnasında, beden, kabiliyetinin olduğu ancak, günlük hayatta aktif olarak kullanılmadığı için körelen yetilerini geri kazanır. Öne, arkaya ve geriye eğilmeler, ters duruşlar gibi hareketler insan vücudunun anatomik özelliklerinden kaynaklanan yetileridir. Fakat, günlük hayat akışında insanlar bu anatomik yetilerin çok azını aktif kullanırlar. Yürümek, oturmak, yatmak gibi sürekliliği olan sıradan alışkanlıklarla hareketliliği kısıtlanan beden genelinde, kan akışı dengeli ve sağlıklı değildir.

Hücrelerin işlevselliği için, kan aracılığıyla taşınan oksijenin önemini göz önünde bulundurduğumuzda, kan akışını dengeleyerek hızlandıran asana çalışmalarının değerini daha iyi anlayabiliriz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi ‘Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur’.  Asana çalışmaları esnasında, kişinin odağı bedeni, kendisidir. Girdiği her duruşta, dikkatini nefesine, kalp atışına ve o sırada bedeninde olup bitenlere vererek, her bir hücresi ile, kendisi ile bağ kurar. Bu farkındalık hali, kişiyi endişeli ve kaygılı düşüncelerle meşgul eden zihninin sakinleşmesini sağlar. Sakinleşen zihnin düşünceleri, daha net ve dengelidir.

Bedene anatomik bir yapboz gibi yaklaşarak, sağlıklı bir bütüne ulaşabilmek için her bir parçasının aynı öneme sahip olduğunun farkındalığı ile yaşamımızı sürdürmemiz; sakin bir zihin ve güçlü bir beden dengesini yakalayarak hayat kalitemizi yükseltecektir.

Günümüzde sosyal medya, yoganın popüler olmasında yadsınamayacak kadar güçlüdür. Ancak asana çalışmalarına başladığımızda, gördüğümüz o estetik duruşların disiplinli çalışmalar sonucunda, duruşların sağladığı yan etkiler olduğunu unutmadan ve kendimizi bu fotoğraflarla kıyaslamadan, kendi bedenimizi dinleyerek yaptığımız uygulamalar, bizim için en büyük verimi sağlayacaktır. Hiçbir zaman amacımız bacağımızı omzumuza koyabilmek değildir, amacımız; kendi zihin ve beden dengemizi en sağlıklı hali ile sürdürebilmektir. Diğer estetik özellikler asana çalışmalarının pek sevgili yan etkileridir.

Kendi bedenimizi başka bedenlerle kıyaslamadan, uygulama yapmanın diğer gerekliliği ise; her kişinin sahip olduğu eşsiz anatomik özelliklerdir. Lotus duruşunu yapmayı çok isteyebilirsin, ancak kemik özelliklerin buna müsaade etmediği halde, bedenini zorlaman kendine zarar vermene yol açacaktır. Bu nedenle, bedeni dinleyerek asana çalışması yapmak önemlidir.

Üzerinde çalışmak istediğiniz duruşlara ait bilgileri, Asana İncelemeleri başlığı altında bulabilirsiniz. Aradağınız ama henüz yer almayan duruşlar için, incelenmesini istediklerinizi e-posta atarak belirtebilirsiniz.

Asana Nedir? 1

Pin It