Güneşe Selam A, güneşi onurlandırmak için uygulanan dinamik asana serisine verilen addır ve Sansktritçe karşılığı Surya Namaskar’dır. Güneş Surya’dır; hem fiziksel hem ruhsal olarak dünyamızın kalbi ve yaşamın yaratıcısıdır. Selam ise Namaskar’dır; çok sevmek, hayran olmak, tapınmak anlamı yaşıyan Namas kökünden türemiştir. Yoga sınıflarında çokça kullanılan Namaste sözcüğü de bu kökten türemiştir ve ‘ilahi özüm, ilahı özüne saygı duyuyor’ demektir.

Hindular binlerce yıldır Güneş’e büyük bir saygı ve hayranlık duymaktadırlar. O sağlığın tanrısıdır. Tanrı’nın her gün görülebilen bir veçhesidir. Güneş ilahi özün tasavvurudur ve ışığıyla tüm yaşamları doldurur. Surya, muhtemelen en popüler Vedik Tanrı’dır; düşmanları yok eder, zaferleri bahşeder, tüm günahları ve acıları defeder, ve dünyayı aydınlatır. Mahabbarata’da Tanrıların Tanrısı olarak geçmektedir.

Güneşe Selam hareket halinde yapılan bir duadır. Bedeninizi yüksek farkındalıkla bir enstrüman gibi kullanmanıza olanak sağlar ve böylece bilgi ve bilgeliğe erişirsiniz. Bu serilerin 17. yüzyıldan bu yana var olduğu bilinmektedir. Günümüzde en bilinen Güneşe Selam serileri, Yoganın Babası olarak anılan Krishnamacharya’nın öğrencileri BKS Iyengar (Iyengar Yoga) ve K. Pattabhi Jois (Ashtanga Vinyasa Yoga) tarafından kendi tarzlarında geliştirilmişlerdir.

Bu yazıda incelenen seri Astanga Vinyasa Yoga Güneşe Selam A’dır. K. Pattabhi Jois serinin önemini ‘Güneşe Selam gerçekleştirilmeden Ashtanga Vinyasa Yoga olmaz, o Güneş Tanrısına duyulan mutlak sevgidir.’ diyerek vurgulamıştır. En az üç tekrarla başlamanız beş veya altı tekrara çıkarmanız önerilir.

Güneşe Selam A, yoga pratiği öncesi hazırlayıcı bir seri olduğu gibi, bol tekrarlı olarak tek başına bir yoga pratiği olarak da uygulanabilir. Konsantrasyon ve düzenli ritmin korunması Güneşe Selam Serisinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesinin anahtarıdır. Nefes ve hareket senkronize edin ve ritime bağlı kalın.

Güneşe Selam A Duruş Listesi;

1. Tadasana Nefes Al, Nefes Ver
2. Urdhva Hastasana Nefes Al
3. Uttanasana Nefes Ver
4. Ardha Uttanasana Nefes Al
5. Chaturanga Dandasana Nefes Ver
6. Urdhva Mukha Svanasana Nefes Al
7. Adho Mukha Svanasana Nefes Ver
8. Ardha Uttanasana Nefes Al
9. Uttanasana Nefes Ver
10. Urdhva Hastasana Nefes Al
11. Tadasana Nefes Ver

Güneşe Selam A Faydaları;

  • Güneşe Selam yeni günü karşılar, duruşlar içi hazırlar, bedeni ısıtır, kasları canlandırır, solunum ve kardiyak sistemini hızlandırır ve kuvvetlendirir.
  • Hareket ve nefes bağını güçlendirir, beden, zihin ve ruh bütünlüğü sağlar.
  • Karın bölgesinde gerçekleşen esneme ve basınç sayesinde sindirim sistemi canlanır. Karaciğer ve dalak gibi iç organlara masaj yapar. Sindirimi aktive eder ve kabızlığın giderilmesine destek olur.
  • Nefes ve hareket senkronizasyonunun sağlanması ile ciğerler ferahlar kanda oksijen değeri artar böylece detoks etkisi yaratır.
  • Sağlıklı bir beden için ideal olacak şekilde sistemdeki kan akışını ve kardiyak aktiviteyi arttırır.
  • Omurga hattının esneme ve eğilmesiyle bu bölgede yer alan sinir sistemi canlanır.
  • Toksinler deri, ciğerler, bağırsak ve böbrekler yoluyla kolayca atılır.
    Hastalıklara karşı bağışıklık sistemi güçlenir.
  • 2014 yılında başlangıç düzeyinden eğitmen düzeyine bir çok uygulayıcı üzerinde bu hareket serilerinin hangi kas gruplarını aktive ettiğini görmek üzere bir deney gerçekleştirilmiştir. Güneşe Selam A ve B serileri her düzeyden uygulayıcı tarafından gerçekleştirilmiştir. Deri üzerine yerleştirilen elektrotlar ile yapılan ölçümlerde 14 adet kas grubunun aktive oldukları gözlenmiştir. Edinilen bulgularda, başlangıç seviyesindeki uygulayıcıların pectoral kaslarını (bedenin ön tarafından göğüs kafesini, omuzlar ve üst kol kemikleri ile bağlayan kas grubu) daha aktif kullandıkları, deneyimli uygulayıcıların ise deltoid kaslarını (omuzların çevresini saran kas grubu) ve vastus mediyalleri (uyluklardan dizlere iç yandan uzayan ekstansör (gerici) kastır ve diz stabilizasyonu sağlar) daha aktif kullandıkları gözlenmiştir.

Kaynaklar;
Ashtanga Yoga as taught by Sri K. Patthabi Jois
Light on Yoga by BKS Iyengar
Shanti Yoga Training School
Wikipedia

Güneşe Selam A 2
Selda Yörük Tarafından Oluşturulan Güncel İçerikler (tümünü görün)
0 0 vote
Article Rating
Yazar

Do Yoga Do Magic! Yoga yap, sihir yap! Bir kişi gelişirse, kolektif bilinç de gelişir. İnsan, arındıkça keşfediyor kendini gerçekleştirecek, çevresini geliştirecek mucizevi gücünü. Yoga, kişinin arınarak en nitelikli versiyonu ile yaşam sürmesini ve yaşama katkı sağlamasını destekleyen en etkili tasarımlardan biri. O yüzden Yoga Yap, Sihir Yap

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Pin It