Güneşe Selam Serisi A
Surya Namaskar A // Sun Salutation A

Güneşe Selam Serisi, geleneksel olarak sabahları yeni başlayan günü karşılamak ve onurlandırmak için gerçekleştirilir. Bu seri, tek başına uygulanabilir ya da daha uzun seriler için ısınma hazırlığı olarak da uygulanabilir. 

Farklı seviyelerdeki 8 duruşun nefes uyumlu akışıyla gerçekleştirilir. Tüm uzuvları ve eklemleri esneten, güçlendiren ve canlandıran bir akıştır. 

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus Nefes ve Hareket uyumudur. Güneşe Selam Serisi esnasında tüm açılan hareketlerde nefes alınır ve tüm kapanan hareketlerde nefes verilir. Akış esnasında bunu aklınızda bulundurmak nefes ve hareket uyumunu yakalamanızı sağlayacaktır.

Adım 1: Tadasana 

Güneşe Selam Serisi A  - Tadasana

Başlangıç olarak Dağ Duruşu’na yerleş. Avuç içlerini kalp hizasında göğsünün önünde birleştir. Ağırlığını tüm bedene dengeli olarak dağıt. Ayaklarının iç arcından başlayarak baş tepesine kadar uzanan merkez enerji akışına odaklan. Bir iki nefes burada kal ve nefes alırken kollarını yukarıya doğru kaldı.

Adım 2: Urdhva Hastasana

Güneşe Selam Serisi A  - Urdhva Hastasana

Tadasana’dan nefes alırken kollarını yandan daire çizerek yukarıya doğru kaldır ve Urdhva Hastasana’ya yerleş. İzin ver nefesle dolsun göğsün, kalbin ferahlasın.

Adım 3: Uttanasana

Güneşe Selam Serisi A  - Uttanasana

Urdhva Hastasana’da nefes aldıktan sonra nefes verirken Uttanasana’ya yerleş. Göbek deliğini sırta doğru çekerken iyice boşalt nefesini.

Adım 4: Ardha Uttanasana

Güneşe Selam Serisi A  - Ardha Uttanasana

Uttanasana’da nefesini verdikten sonra alırken yarıyol açıl ve Ardha Uttanasana’ya yerleş. Burada kuyruk sokumundan baş tepesine dümdüz uzat omurganı, göğüs kafesini açık tut. Eller yerde iken göğüs kafesi açıklığı ve omurga uzunluğunu henüz sağlayamıyorsan, ellerini alt bacaklarına veya üst bacaklarına koyabilirsin.

Adım 5: Plank

Güneşe Selam A - Plank

Ardha Uttanasana’da nefes aldıktan sonra, nefes verirken dizlerini kır ve ellerini omuz hizasında parmaklar açık bir şekilde yere kökle. Sırayla sağ arkaya büyük bir adım ve sol arkaya büyük bir adım atarak Plank duruşuna yerleş. 

Adım 6: Chaturanga Dandasana

Güneşe Selam A - Chaturanga Dandasana

Nefes verirken Plank duruşuna yerleştikten sonra, yine Plank duruşuda nefes al ve nefes verirken Chaturanga Dandasana’ya gir. Chaturanga ileri seviye bir duruştur. Kaslar yeterince güçlenmemiş ise; Plank duruşunda nefes aldıktan sonra verirken dizlerini yavaşça yere koy ve göğüs eller arasına yerleşecek şekilde gövdeni zemine bırak. 

Adım 7: Urdhva Mukha Svanasana / Bhujangasana 

Güneşe Selam A -  Urdhva Mukha Svanasana

Nefes verirken uyguladığın Chaturanga geçişinden sonra nefes alırken Urdhva Mukha Svanasana’ya yerleş. Bu ileri seviye bir duruştur. Kaslar yeterince güçlenmemiş ise yerine Bhujangasana duruşuna yerleş. 

Adım 8 : Adho Mukha Svanasana 

Güneşe Selam A - Adho Mukha Svanasana

Urdhva Mukha Svanasana  veya Bhujangasana duruşunda nefes aldıktan sonra, nefes verirken ellerinle yeri iterek aldığın güçten ve karın kaslarında faydalanarak Adho Mukha Svanasana’ya yerleş ve burada 3 ila 5 nefes alışveriş süresince kal. 

Adım 9: Ardha Uttanasana

Güneşe Selam Serisi A 2

Adho Mukha Svanasana son nefesini aldıktan sonra verirken önce sırayla eller arasına büyük adımlarla ya da küçük adımlarla yürüyerek matın başına gel ve nefes alırken Ardha Uttanasana’ya yerleş.

Adım 10: Uttanasana

Güneşe Selam Serisi A 3

Nefes verirken Uttanasana’ya yerleş ve iyice boşalt nefesini.

Adım 11: Urdhva Hastasana

Güneşe Selam Serisi A 4

Uttanasana’da nefesini iyice boşalttıktan sonra nefes alırken yüksel, kollarını yukarıya gönder ve Urdhva Hastasana’ya yerleş.

Adım 12: Tadasana 

Güneşe Selam Serisi A 5

Nefes verirken kollarını indir ve seriyi Tadasana’ya geri dönerek tamamla.

Her sabah en az 4 kez uygulamanız önerilir. 

Şifa Olsun.

Güneşe Selam Serisi A 6
Selda Yörük Tarafından Oluşturulan Güncel İçerikler (tümünü görün)
0 0 vote
Article Rating
Yazar

Do Yoga Do Magic! Yoga yap, sihir yap! Bir kişi gelişirse, kolektif bilinç de gelişir. İnsan, arındıkça keşfediyor kendini gerçekleştirecek, çevresini geliştirecek mucizevi gücünü. Yoga, kişinin arınarak en nitelikli versiyonu ile yaşam sürmesini ve yaşama katkı sağlamasını destekleyen en etkili tasarımlardan biri. O yüzden Yoga Yap, Sihir Yap

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Pin It