Selda Yörük

1989 Balıkesir doğumlu, Yoga Eğitmeni ve Çevirmen’dir.

Öğretmenlik lisesi sonrası, Japonca Öğretmenliği öğrencisi olarak Çanakkale’ye taşınmıştır.

Mezuniyeti ardından yaklaşık bir yıl İngilizce ve Japonca özel dersler vermiş ve serbest çevirmenlik yapmıştır.

2014 yılında Osmangazi Köprü Projesi’nde Tercüman olarak çalışmak üzere İzmit’e taşınmış ve uzun zamandır merak ettiği yoga eğitimine bu dönemde başlamıştır.

Köprü projesinin ardından otomotiv sektöründe çalışırken bir yandan Yoga Alliance Eğitmenlik Programını tamamlamış ve Çanakkale’ye dönmüştür.

Şu an Çanakkale’de yoga dersleri vermektedir. Verdiği derslerin akışı, temel yoga prensipleri üzerinden öğrencinin ihtiyacına yönelik şekillenmektedir.

Dersler dışında, ilgilendiği alanlarda çeviriler yapmaya devam ederken, bir yandan da kendi çalışmaları ve öğrencileri için çıkardığı notları ile çevirdiği kaynakları derleyerek, herkesin fayda sağlayabilmesi için Do Yoga Do Magic üzerinden yayınlamaktadır.

İlk yoga pratiğine Ashtanga Vinyasa Yoga stili ile başlamıştır. Bir süre devam eden grup pratiğinin ardından, yoga metinlerinden ve dünyaca ünlü yoga eğitmenlerinin online derslerinden yararlanarak çalışmalarına devam etmiştir.

Zeynep Aksoy, Berivan Aslansungur ve Deniz Bağan gibi alanında uzman eğitmenlerin bir arada düzenlediği bir atölyeye katılmasının ardından yogaya olan hayranlığı artmış ve daha çok derinleşmek, gelişmek için eğitmenlik programını tamamlamıştır.

Yogaya hayranlığını şu şekilde ifade eder;

Do Yoga Do Magic! Yoga yap, sihir yap!
Bir kişi gelişirse, kolektif bilinç de gelişir.
İnsan, arındıkça keşfediyor kendini gerçekleştirecek, çevresini geliştirecek mucizevi gücünü.
Yoga, kişinin arınarak en nitelikli versiyonu ile yaşam sürmesini ve yaşama katkı sağlamasını destekleyen en etkili tasarımlardan biri.
O yüzden Yoga Yap, Sihir Yap

Derslerinde ve yazılarında kullandığı kaynaklar;

  • Yoga Sutras, Patanjali
  • Hatha Yoga Pradipika, Swatmarama
  • Light on Yoga, İyengar
  • The Path to Holistic Health, İyengar
  • The Heart of Yoga: Developing a Personal Practice, Desikachar
  • Bhagavad Gita
  • Swami Jnaneshvara
Pin It