Jnana Yoga, bilgi ve bilgelik yoludur. Analiz etme yetisiyle var olan gerçeği bilmek, bilgiye katkıda bulunmak, bilgiyi hayata geçirmek ve yaymaktır. 

Burada bahsedilen bilgi ve bilmek kavramları, sadece sistemli bir eğitimi değil; günlük ve doğal yaşam sürekliliğinde insanın muhatap olduğu gerçek bilgi ile hareket etmesini de kapsar.

Kişinin kendine ait farklı çehrelerini tanıyıp kabul ederek kendini bilmesi; zihninin ürettiği kaygı ve şüpheden sıyrılmasını, ferahlık ve netlik içerisinde akışta muhatap olduğu her varlığı, olayı, durumu en yalın gerçeklikte görmesini ve bilmesini sağlar. 

İnsan; yaşamın, evrenin parçasıdır. Kişinin; yaşama, evrene, kültüre, toplum yapısına, coğrafyasına, fiziksel ve metafiziksel akışların paralelliğine dair gerçek bilgiye haiz olması, kendini de tanıyıp bilmesini sağlar. 

Gerçek bilgiden yoksun olan bilgisiz kişi, kuşkucu ve şüphecidir. 

Bilgi özgürleştirir. 

Kişinin kendini gerçekleştirmesini sağlar. Bu şekilde kişi; şüphe, kuşku ve kaygı gibi yıkıcı enerjilerin yarattığı illüzyondan özgürleşir.

Jnana Yoga 2
Selda Yörük Tarafından Oluşturulan Güncel İçerikler (tümünü görün)
0 0 vote
Article Rating
Yazar

Do Yoga Do Magic! Yoga yap, sihir yap! Bir kişi gelişirse, kolektif bilinç de gelişir. İnsan, arındıkça keşfediyor kendini gerçekleştirecek, çevresini geliştirecek mucizevi gücünü. Yoga, kişinin arınarak en nitelikli versiyonu ile yaşam sürmesini ve yaşama katkı sağlamasını destekleyen en etkili tasarımlardan biri. O yüzden Yoga Yap, Sihir Yap

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Pin It