Meditasyon

Meditasyon Nedir?

Meditasyon; farkındalığı nefesin, zihnin ve bedenin ötesine taşıyarak, varoluşun gerçek doğasını deneyimlemek üzere yapılan bir çalışmadır. Belirli bir algı üzerine odaklanan dikkatin, konsantrasyonu kıran dikkat dağıtıcı etmenler tarafından etkilenmeden sürmesidir.

Bir kaptan diğerine aktarılan yağın stabil ve kesintisiz akışı gibi, konsantrasyonun kesintisiz akışının sürmesiyle, Meditasyon evresi tecrübe edilir.

Meditasyon esnasında bilen, bilgi ve bilinen bir olur. Gören, görüş ve görülen bir olur. Bu tıpkı bir müzisyenin, enstrümanı ve müziğiyle bir olması gibidir. Uygulayıcı kendi doğasına döndüğünde mutlak gücün bir parçası olan kendi Öz’ünü keşfeder.

Sürekli elektrik akışının sağlanması ile ampulün yaydığı ışığın güçlenmesi gibi, dingin ve kesintisiz konsantrasyon ile zihin, meditasyon evresinde güçlenerek aydınlanır. Beden, nefes, duyular, zihin ve ego, evrensel mutlak gücün bir parçası olan Öz’de bir olur. Evrensel Mutlak Gücün varlığını ve birliğini deneyimler ve her şeyin ötesindeki ışığı görür. Kişi mutlak güç ışığı ile bir olur.

Meditasyon Faydaları

Suyun girdiği kabın şeklini alması gibi, zihin de konsantre olduğu düşünceyi şekillendirir. Zihnin düzenli olarak kutsal birliğe ve mutlak güce konsantrasyonunu sürdürmesi kişinin hayatında mutlak gücün ve birliğin şekillenmesini sağlar.

Meditasyon, stres kaynaklı anksiyete gibi rahatsızlıkları önler ve tedavilerini destekler. Ayrıca, duygusal sağlığı ve hafızayı güçlendirir. Bağımlılıklara karşı direnci geliştirir. Bunlar meditasyonun tıbbi deneylerle kanıtlanmış önemli faydalarından birkaçıdır. Bu tür faydaların sizi teşvik etmesine izin verin, ancak beklenti ile çalışmayın. Sadece düzenli çalışmaya devam edin, üzerinizdeki etkileri bireysel olarak deneyimleyin.

Meditasyon Uygulaması

Meditasyonun derinliği ve çalışmanın etkili olması; zihin, beden ve nefesin sağlıklı bütünlüğüne bağlıdır. Bu yüzden yoga mat pratiklerinde meditasyon öncesinde beden ve nefes egzersizleri yapılır.

Öncelikle sürdürebileceğin rahat bir duruşa yerleş
Mat pratiği sonrası; oturma kemikleri üzerinde, uzun ve düz bir omurga ile oturarak yapabilir ya da günlük hayatta; sıra beklerken Tadasana’ya yerleşebilir, oturduğunuz yerde veya uyku öncesi yatağa uzandığınızda yapabilirsiniz.

Odağını gökyüzüne yönlendir
Diğer gezegenler, yıldızlar, Güneş ve Ay, Dünya…
Şu anda oturduğun yerde etrafın onlarla sarılı sonsuz evrende.
Birlikte var olduğunuzun farkındalığını sürdür.

Odağını yaşadığın alana ve bedenine doğru genişlet
Doğduğun ve yetiştiğin coğrafyayı, şu anda bedeninin bulunduğu alanı sürdürdüğün farkındalığa dahil et

Duyularını da sürdürdüğün farkındalığa dahil et
Ağzındaki tat, duyduğun sesler, ortam sıcaklığı, durduğun zemin, ışık, koku…
Tüm bu algıladıklarına tepki verebilir, her an harekete geçebilirsin.
Algıladıklarının etkisine girmeden, genişleyen farkındalığın ile duruşunu sürdür.

Farkındalığını sürdürürken zihnini gözlemle

Odağını zihnin, bedenin ve nefesin ötesine doğru genişlet
Dış dünya algılarından, beden, zihin ve nefesten bir iki adım geriye çekilir gibi uzaklaş.
Her birinin olduğu gibi olmasına müsaade ederek farkındalığını sürdür.
Odağını iki kaşının biraz üzerine üçüncü göz ve epifiz bezi bölgesine doğru yönlendir.

Burada istediğiniz kadar kalabilirsiniz.

Light On Yoga, BKS Iyengar
Yoga Sutras, Patanjali
Meditation, Swami Jnaneshvara

Pin It