Meditasyon Nedir?

Farkındalık halidir.

Günlük hayatta, dikkatimiz bazı belirli duyular, düşünceler, konular üzerine yoğunlaşır. Sürekli aynı dikkat döngüsüne yoğunlaşarak yaşamak, alışkanlık haline dönüştüğünde, otomatik davranışlara dönüşerek dikkat eksikliği ve farkındalık kaybına neden olur.

Farkındalık kaybı, duyuları, düşünceleri ve konuları, net ve sağlıklı analiz etme yetimizi ve bakış açımızı köreltir.

Değerlendirme ve analiz yetisinin körelmesiyle, zihnin insan üzerindeki kontrolü artar. Zihin gücünü zaman kavramından alır ve kontrolünü sürdürebilmek için sürekli geçmiş veya gelecek odaklı düşünce ve kaygı zincirleri üretir. Anksiyete, panik atak, depresyon gibi rahatsızlıkların temelinde, aklı sürekli meşgul eden bu düşünce ve kaygılar yatar. Yemek söyleriz ne zaman bittiğini anlamayız, yolda yürürüz hangi dükkanın, hangi ağacın yanından geçtiğimizi hatırlamayız, hatta bazen karşımızdaki insanı duyar da anlamayız. O sırada zihinde dönüp duran geçmiş ve gelecek alternatifleri yaşadığımız an ile bağımızı koparmıştır.

Bu durum içinden çıkılması güç ama mümkün bir kısır döngü yaratır.

Farkındalığı geri kazanmak için, sürecin başlarında meditasyon uygulamasına zaman ayırarak, düzenli çalışmalar sonucu bu hali günlük hayatınızın içine yerleştirebilir, farkındalığı, net ve sağlıklı analiz etme yetinizi tekrar kazanabilirsiniz.

Meditasyon hali;

  • Pelvis bölgesinin rahat, omurganın dik ve uzun konumlandığı, oturma kemikleriniz üzerinde sürdürebileceğiniz rahat bir oturuşa geçin. Minder üzeri bağdaş kurarak olabilir, sandalye veya koltuk da olabilir.
  • Etrafınıza dikkatlice göz gezdirin; oturduğunuz yer ve verdiği rahatlık, etrafınızda var olanlar ve renkleri, şekilleri, aranızdaki mesafe, ortama hakim olan koku, ışık yoğunluğu, sesler ve sıcaklık
  • Yeterince gözlemlediğinizi düşündüğünüzde gözlerinizi kapatın ve az önceki gözleminiz esnasında oluşan farkındalığı sürdürün. Az önceki gözlemlerinizin tümü halen sizinle, varlıklarını hissedin ve var olmalarına izin verin.
  • Dış mekan farkındalığını sürdürürken, bir ucu iki oturma kemiğinizin ortasında, diğer ucu boğaz bölgesinde olan, omurga hattı boyunca dümdüz uzayan, iki ucu havanın rahat akabileceği genişlikte açık bir hat canlandırın.
  • Nefesinizin o hat boyunca akışını takip edin. Kalp atışınızı dinleyin. Zihninizden geçenleri ve duygularınızı gözlemleyin.
  • İlk başlarda, farkındalık hali oluşuna kadar farkına varma çabası hakim olabilir. Ve bu çabalı eylem; dış mekan, nefes, beden, zihin, duygu ve kalp atışı gözlemleri arasında gidip gelebilir. Siz bu çabaya da aynı gözlem ile yaklaşın ve farkındalığı geri kazanmak için kendinize zaman verin.

Farkındalık hali ve farkına varma arasındaki farkı, deneyimlediğinizde pekiştireceksiniz.

Farkındalık hali, çabasız bir oluş halidir. Her ne ile birlikte var olunuyorsa o esnada, orada, onun, olduğu gibi var olmasına şahitliktir. Etkileyen veya etkilenen mevcut değildir.

Farkına varma, birlikte var olunanı ya da olunmayanı görmeye çalışmaktır, çabalı eylemdir. Etkileyen ve etkilenen mevcuttur.

Son güncelleme tarihi

Pin It