Raja Yoga, yoganın dört yolundan bir tanesidir. Raja’nın kelime anlamı kraldır. Kişinin, bir kral gibi görkemli, bağımsız ve öz güven ile eylemlerini gerçekleştirmesini hedefler.

Raja Yoga ile Patanjali’nin Yoga Sutralarında tanışılmıştır. Patanjali’nin yoga sutralarında yer verdiği raja yoga için Bhagavad Gita’da geçen bazı bölümlerden esinlendiği söylenmektedir. Günümüzde, Asthanga Yoga olarak da bilinir. Ashtanga’nın kelime anlamı sekiz basamak olarak çevrilebilir ama aslında, bir sonraki yazımızda detaylı inceleyeceğimiz bu sekiz ilke için basamak kelimesi biraz anlam eksikliği yaratmaktadır. Bu sekiz ilke, bir biri ardına gerçekleştirilen ilkeler değil, eşzamanlı olarak farklı kulvarlarda ilerleyerek tümevarımı sağlamaktadır. O yüzden uzuv olarak ifade etmek biraz daha anlaşılır kılabilir.

Bu yolda ilerlerken izlenilmesi ve uygulanması önerilen ilkeler, kişiye kendi zihinsel, duygusal ve fiziksel durumlarına egemenlik yetisini kazandırmayı hedeflemektedir. Bu uzuvlardan iki tanesi kişinin kendisi ve çevresiyle olan ilişkisini doğru analiz etmesi ve geliştirmesi, bir tanesi yaşam özünü taşıyan bedeninin güçlü ve sağlıklı olması, bir diğeri yaşadığı evren ile bağını güçlendiren nefesini, doğru egzersizler ile geliştimesi ve nefes beden bütünlüğüne ulaşması, diğerleri ise farkında olarak etkilenmeme, konsantrayon, meditasyon ve nihai hedef olan tümevarımdır.

Yukarıda bahsedilen ilkeler üzerine çalışmak, kişinin zihinsel becerilerini ve konsantrasyon, irade, hafıza gibi diğer zihinsel yeteneklerini geliştirmesini sağlar.

Zihinsel, duygusal ve fiziksel egemenliğini kurmuş kişi, hayatını adeta bir kral gibi doğru analiz ederek, kendisinin en yüksek lehine tercihlerde bulunarak, duygu durumları dış etmenlerden bağımsız, hayatını görkemli bir şekilde hür ve huzurlu sürdürür.

0 0 vote
Article Rating
Yazar

Do Yoga Do Magic! Yoga yap, sihir yap! Bir kişi gelişirse, kolektif bilinç de gelişir. İnsan, arındıkça keşfediyor kendini gerçekleştirecek, çevresini geliştirecek mucizevi gücünü. Yoga, kişinin arınarak en nitelikli versiyonu ile yaşam sürmesini ve yaşama katkı sağlamasını destekleyen en etkili tasarımlardan biri. O yüzden Yoga Yap, Sihir Yap

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Pin It