Sağlıklı Nefes yazısı içeriğinde ele alınan konular, her birimizin ilköğretim döneminden aşina olduğu konuların özetidir. Bu yüzden başlamadan önce, Nefes yazısını okumanız önerilir. Nefes yazısı, bu yazıda pekiştireceğiniz aşina bilgilere farklı açıdan yaklaşmanızı sağlayacaktır.

Nefes Alışverişi

Nefes alış verişi, diyafram ve kaburganın kasılıp gevşemesiyle oluşan basıncın etkisiyle gerçekleşen gaz değişimidir. Gazlar, basıncı yüksek hacmi dar boşluklardan, basıncı düşük hacmi geniş boşluklara akar. 

Vücudumuzda Torasik ve Abdominal boşluklar bulunur.

Sağlıklı Nefes 2
  • Torasik Boşluğun tavanı burun ve ağız, tabanı ise diyaframdır. 
  • Abdominal boşluğun tavanı diyafram, tabanı ise pelvis girişidir. 
  • İki boşluk arasında bulunan diyafram denizanası şeklindedir. 
  • Diyaframın düzleşmesiyle; torasik boşluğun hacmini artar ve nefes alma gerçekleşir, abdominal boşluğa aşağı doğru basınç uygulanır ve şekli değişir. 
  • Diyaframın denizanası formuna dönmesi, torasik boşluğa yukarı doğru basınç uygular, hacim daralır ve nefes verme gerçekleşir, abdominal boşluk ise yukarı doğru şekil değiştirir.

Nefes alışverişi esnasında, torasik boşluğa dolan hava akciğerlerde bulunan alveollere ulaşır ve difüzyon yardımıyla oksijen alveollerden kana, karbondioksit ise kandan alveollere geçer. Hücrelerin işlevini sürdürmek için ihtiyaç duyduğu oksijen ve işlev atığı olan Karbondioksit kan aracılığıyla taşınır. Sağlıklı kan akışı sağlıklı nefesi destekler. 

Nefes sürecinin, alış ve veriş harici bir diğer bölümü boşluktur. Zamanın hızlı aktığı, herkesin bir yerlere, bir şeylere yetişmeye uğraştığı son dönemlerde, nefes deseninde boşluk bölümü kaybolmaya başlamıştır. Sürekli koşuşturma hali, insanların sabretme, akışa bırakma, boşluğa güvenme hislerini zayıflatmaktadır. Bu durum, nefes sürecinde boşluğun kaybolmasına neden olur ve yerini düzensiz sığ nefes alışverişlere bırakır. Sağlıklı nefes kendiliğindendir ve alış verişler arasında boşluğa da yer vardır.

Sağlıklı nefes, mümkünse hep burundan alınıp verilir. Burun deliklerimizin içini kaplayan kıllar, kir ve toz gibi ciğerlerimize zarar verebilecek zerreleri filtre eder ve burnu iki boşluğa bölen septum üzerindeki mukoza zarı, soluduğumuz havayı ısıtıp nemlendirerek ciğerlerimize gitmeye hazır hale getirir ve kanımızdaki oksijen ve karbondioksit dengesinin kurulmasına yardımcı olan bir etkendir. Ayrıca burun deliklerinizden nefes aldığınız zaman soluduğunuz hava, koku alma sinirlerinizi ve dolayısıyla beyninizi çalıştırır. Bu, beyninizin doğal ritmini korumasına yardımcı olur. Nitekim yüksek bilinç seviyesini desteklemek için gereken koşullardan biri de budur.

Son olarak, sağlıklı nefes, özgür ve uyumludur. Nefes ritmi, bedenin içinde bulunduğu koşullara göre değişir. Sağlıklı bir beden ihtiyaç duyduğu nefes ritmini düzenleyebilir. Nefesin kendiliğindenliğine izin vermek yerine, burundan itip çekerek müdahale etmek özgür nefes ritmini engeller. Genel dinlenme halinde nefes alışverişi yavaştır ve veriş safhası, alışa göre daha yavaştır. 

Yazar

Çocukken köyde katıldığım yağmur duası hayırı ile başladı Do Yoga Do Magic'e çıkan yolculuğum. Güneşli güzel bir gündü. Oldukça kabalıktı. Meydandan harmanlığa yürüdük. Orada dua edildi. Ardından büyükler dinlenirken, sevgililer tenhalara kaçıştı; gençler darbuka çalarken biz çocuklar ağaçlarda sallandık. Akşam yemeği vaktine doğru sessizce dağıldık. Ve yağmur yağdı.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Pin It