Yoga’nın popülerliği sebebiyle veya kişisel ihtiyaçlardan dolayı yogaya başlamayı düşünüyor ve çeşitli sebeplerle evde kendiniz çalışmak istiyorsanız; sizin için hazırlanmış bu rehber, aklınızdaki bir çok konunun netleşmesinde yardımcı olacaktır.

Asana (duruş) çalışmaları, nefes egzersizleri ve meditasyon’un temelini oluşturduğu yoga pratiği, salonlarda ve özel derslerde yaklaşık 60 dk sürmektedir. 

60 dk süren bir dersin açılımı; 40 dk asana çalışması, 10 dk savasana (dinlenme duruşu), 5 dk nefes egzersizi, 5 dk meditasyon şeklindedir. (Bu genel bir orandır, diğer oranlar da mevcuttur.)

Her yoga pratiği 60 dk sürmeli gibi bir kural söz konusu değildir. Sizin o günkü enerjinize ve zamanınıza bağlı olarak daha kısa sürebileceği gibi, çok daha uzun da sürebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, asana çalışmaları ne kadar kısa sürerse sürsün, ardından 5 dk da olsa uygulanacak bir savasana, pratiğinizin pekişmesini sağlayacaktır.

Adımlara geçmeden önce aşağıdaki uyarıyı dikkatlice okumanız tavsiye edilir:

Daha önce herhangi bir spor geçmişiniz olsa dahi, kendi başınıza çalışırken asana uygulamaları esnasında sakatlanma riskiniz vardır. O an her şey yolundaymış gibi görünürken, uzun vadede yanlış duruşların rahatsız edici etkilerini hissedebilirsiniz. O yüzden, en azından başlangıçta, kendinizi sakatlamadan nasıl yoga yapabileceğinizi öğrenmek adına bir rehberle çalışmanız bu riski en aza indirir.

Adımlar;
Yogayı, diğer fiziksel egzersizlerden ayıran sahip olduğu felsefi disiplindir. Mat Pratiği’ne başlamadan önce aşağıdaki başlıkların içeriğine hakim olmak, pratiğinizi destekleyerek derinleştirecektir.

Adım 1: Mat Pratiği öncesi okunması tavsiye edilen yazılar;

  1. Yoga Nedir?
  2. Asana Nedir?
  3. Savasana’nın Önemi
  4. Nefes’in Anlam ve Önemi
  5. Meditasyon Nedir?

Adım 2: Mat Pratiği öncesi hazırlık;

  • Hareket akışının rahatlığı ve vücut enerjisinin sindirim göreviyle paylaşılmadan tam potansiyelinde kullanımı için, fiziksel çalışma öncesi en 2 saatlik açlık önerilir.
  • Pamuklu ve hareketinizi kısıtlamayacak kıyafetler tercih edin.
  • Zemin tutuşu ve sizi tutuşuyla kaymaz özellikli, orta yumuşaklıkta (8mm) bir mat sahibi olmanız güvenli ve konforlu bir çalışmayı destekler.
  • Işık, ses, ısı, koku ve hareket alanı genişliği açısından uygulamanıza destek olacak bir ortam hazırlayın. Tarzınıza göre mumlar, tütsüler ve şarkılarla ortamınızı daha da çekici hale getirebilirsiniz.
  • Telefon gibi dikkat dağıtıcı etmenlerin uzaklaştırıldığından emin olun.

Adım 3: Mat Pratiği;

Site’de bulunan Yeni Başlayanlar İçin Yoga Serisi yazısından faydalanabilir ve Nefes Egzersizleri arasından istediğiniz birini seçebilirsiniz.

Ya da internette bulunan, farklı yoga eğitmenlerinin yeni başlayanlar için oluşturduğu serilerin videolarını izleyerek yapabilirsiniz.

Adım 4: Mat Pratiği sonrası Yoga Günlüğü;

Özellikle yeni başladığınız zamanlarda, ister izleyerek, ister okuyup deneyimleyerek yapmış olun, yoga pratiğiniz ardından günlük tutmak o günkü uygulamanızı daha derin incelemek için sizi teşvik edecektir. Ayrıca yoga, kendinizi geliştirmeye giden yolda etkili bir deneyim olduğu için değişiminizin somut gözlemlenmesi, pratiğinizin sürekliliğinde sizi teşvik edecektir.

Ve lütfen unutmayın, her kişi özel deneyimlere sahip eşsiz bir bedendir. Kendinizi mukayase edeceğiniz tek varlık, yine kendinizsiniz.

İyi yolculuklar
Sevgiler

Do Yoga Do Magic! Yeni Başlayanlar için Yoga Pratiği Oluşturma Rehberi Rehberler Yazılar

Son güncelleme tarihi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Pin It