Yoga Nedir?

Yoga, Sanskritçe bir kelimedir ve ‘birlik, bütünlük’ olarak tercüme edilir. Kökeni MÖ 6500’lü yıllara dayanan kadim bir felsefi disiplindir.

İnsan hayatını, yaşam sanatına dönüştüren bir uygulamadır. Her ne kadar, biz bu bilgiler ile son dönemlerde tanışıyor olsak da insan olmanın ve yaşamın kılavuzu olan bu uygulama, coğrafyamızın tarihinde var olan; ancak gerek yazılı kaynak, gerekse de rehber yetersizliğinden ilgisiz kalmış felsefi disiplinlerle aynı temel anlayışı savunmaktadır.

Yoga, vesveseli zihnin sakinleştirilmesi ve enerjinin yapıcı kanallara yönledirilmesini sağlayan bir uygulamadır. Azgın bir nehrin etrafına barajlar ve kanallar inşa edilmesi sayesinde, kıtlığı önleyen ve endüstriyi canlı tutan büyük bir su rezervi elde edilir. Aynısı zihin için de geçerlidir. Kontrol edildiğinde huzuru baki kılar ve insanın yükselişi için ihtiyacı olan enerjiyi üretir.

Algılar dinginleştiğinde, zihin dinlenir. Zeka, tereddüt ve endişeden arınarak en üst seviyesine, bilgeliğe ulaşır. Algıların ve zihnin bu şekilde dingin ve gelişmiş olması Yoga olarak tanımlanır. Uygulayıcıyı, illüzyondan özgür kılar.

İnsan; şahsiyetini, şahsi içinde ve çevresiyle sağladığı dengeli birlik ve uyum sayesinde gerçekleştirebilir. Bu şekilde şahsi varlığını onurlandırarak, yaşamını sanata dönüştürebilir.

Kişinin, farkındalık ile yaşamasının ve şahsini gerçekleştirmesinin yolu, sağlıklı bedende akan sağlıklı nefesten geçmektedir. Bu yüzden yoga pratikleri; duruş çalışmaları (asana), nefes egzersizleri (pranayama) ve meditasyon içerir.

Sağlık, fiziksel hafiflik hissi, dinginlik, görüş berraklığı, güzel bir ses, hoş bir koku, arzulardan özgürlük hissi, dengeli, huzurlu ve berrak bir zihin, yoga uygulamasının gelişim göstergeleridir.

Pratiklerin etkileri, etki süreleri kişilerin yaşam deneyimleri kadar eşsiz ve özeldir.

Genç, yetişkin, yaşlı, hasta her kim olursa olsun, düzenli yoga pratiği yaptığında kendi başarısına haiz olacaktır.

O yüzden yoga, yaşınızdan ve cinsiyetinizden bağımsız, kendi bütünlüğünüze yürüdüğünüz kişisel bir yolculuktur.

İyi yolculuklar.

Light On Yoga, BKS Iyengar

Pin It