Zihin, kişinin gerçek doğası ile yüzeysel gerçeklik (matrix) arasında durmaktadır. Zihninin ötesine, gerçek doğasına erişemeyen birey, zihni ile bütünleşir ve yüzeysel gerçekliği zihin yönetir. Kişi ancak zihnini eğiterek, düşüncelerin ötesine, gerçek doğasına erişir ve böylelikle zihnine ve yüzeysel gerçekliğe egemen olarak, bütünlüğün farkındalığına ulaşır.

Zihin vesveselidir ve kontrolü zordur. Fakat düzenli pratikler sayesinde eğitilebilir. Zihin, algıların kralıdır. Algılar, arzu uyandıran unsurlardan üstündür. Algılardan daha üstün olan ise Zihindir. Evrensel Enerji’nin bir parçası olan insan özü ise çok daha üst seviye bir gerçekliktir. Kendini disipline eden kişi, arzu uyandıran unsurların sebep olduğu durdurucuları yıkabilir.
Kendi zihnini eğiten kimse, algılarına, tutkularına ve düşüncelerine hükmedebilir. Raja Yoga, Evrensel Enerji ile mutlak birliği gerçekleştirebilir.

Light On Yoga, İyengar

Zihnin beş aşaması vardır, hangi aşamada olduğunu bilmek, izlenecek yolu, yapılacak çalışmaları belirler.

5 Zihin Aşaması

 1. Rahatsız (ksipta): Vesveseli bir hal ve sıkıntılı, dalgın, sorunlu düşünce zincirleri yaratır. Psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir.
 2. Donuk (mudha): Hissiz, ağır, unutkan bir hal yaratır. Hiçbir şey yapmak istememe, saatlerce hareketsiz kalma isteği gibi depresyon hallerine neden olabilir.
 3. Dağınık (vikshipta): Zihin, genelde dağınık, zaman zaman odaklanabilen bir aşamadadır. Dikkat kolaylıkla başka yönlere çekilebilir. Bu aşama aynı zamanda maymun zihin veya gürültülü zihin olarak da adlandırılmaktadır.
 4. Sabit Odaklı (ekagra): Konsantrasyon halidir. Odağın sabit bir nokta üzerinde herhangi bir algı tarafından bölünmeden, sürdürülme halidir. Meditasyon ve Samadhi halleri için öncelikli niteliklerden biridir.
 5. Uzman (nirodhah): Zihne egemen olma halidir. Zihni kontrol etme ve düzenlemede uzman olmaktır. (Kolaylıkla düşüncelerin ve duyguların bastırılması gibi bir yanlış anlaşılma olabilir ki kesinlikle tarif edilen bu değildir. )

Zihni gözlemleyerek geliştirmenin 3 adımı

Zihninizin işlev aşaması, hayatınıza yansır; kaosa ve tutarsız düşüncelere ev sahipliği yapan zihnin bu durumu, davranışlarınızı ve hayat akışınızı etkiler. Ancak sakin ve dingin bir zihin sayesinde huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz.

1. Düşünceleri İzlemek

 • Zihni gözlemlemek, zihinde yer alan düşünce akışlarını yargısız bir alandan izleyerek gerçekleştirilir.
 • Zihni sakinleştirir.
 • Günlük hayat akışında da kişisel çalışma zamanında da uygulanabilir.
 • Kişinin gelişimini önleyen kalıplaşmış düşünce alışkanlıklarından kurtulmasını sağlar.
 • Gözlem yeteneği geliştikçe, düşüncelerin eylemler üzerinde kontrolü azalır.
 • Gözlem çalışması, meditasyona hazırlık aşamasıdır.
 • Kişinin gözlem yeteneğinin gelişmesi için, sabırla sürdürmeye devam etmesi önemlidir.

2. Düşünceleri Tanımlamak

 • Olumlu, kullanışlı düşünceler desteklenmeli;
 • Olumsuz, kullanışsız düşünceler ile ilgili hiçbir şey yapılmamalı, sadece izlenmelidir.
 • Düşünceler tarafsız ve yargısız bir alandan izlenerek, dürüstçe tanımlanmalıdır.
 • Sahip olunan, izlenen düşüncenin; şu anda, mevcut durumda, hayat akışı için kullanışlı mı, kullanışsız mı olduğu dürüstçe tanımlanmalıdır.
 • Hayat akışında, kendi varoluşunuz için size en yüksek faydayı sağlayacak olan kullanışlı düşünceler desteklenmeli ve onlara alan açılmalıdır.
 • Hayatı olumsuz etkileyen, kullanışsız düşünceler oldukları gibi sadece izlenip, hiç müdahale edilmemelidir. 
 • Unutulmamalıdır ki; olumsuz ve kullanışsız düşüncelerin sesini kısarak, bastırarak kontrol etmeye çalışmak o düşüncelerin eylemler üzerindeki olumsuz etkisini arttırır.

3. Düşünceler ile Aradaki Bağı Bırakmak

 • Düşünceleri izleyerek tanımlamak, kişiyi özgürleştirir.
 • Burada önemli olan kişinin kendini, düşünceleri ile bütünleştirmemesidir.
 • Kişi gözlem çalışmasına devam ettikçe, kendini düşüncelerden ayırmayı başarır.
 • Böylelikle kendini; düşünceleri olarak tanımlamayı ve kullanışsız düşüncelere hizmet etmeyi bırakarak, gerçek doğasının varoluşunu onurlandırır.

Kendinize sık sık hatırlatın; siz, bizzat o düşünceler değilsiniz.
Olumsuz ve kullanışsız, yıkıcı düşünceleri taşımak, onlara hizmet etmek zorunda değilsiniz.
Bu tarz düşünceleri izleyerek farkına varabilir ve bu düşüncelerin, yargısızlığınızı ve tepkisizliğinizi koruyarak dönüşmelerine izin verebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilerin, pratiğe dönüşmesi ve günlük hayat akışında uygulanması için danışmanlık almak isterseniz iletişime geçiniz.

Zihin, Zihnin 5 Aşaması ve Gözlemleyerek Eğitmenin 3 Adımı 2
Selda Yörük Tarafından Oluşturulan Güncel İçerikler (tümünü görün)
0 0 vote
Article Rating
Yazar

Do Yoga Do Magic! Yoga yap, sihir yap! Bir kişi gelişirse, kolektif bilinç de gelişir. İnsan, arındıkça keşfediyor kendini gerçekleştirecek, çevresini geliştirecek mucizevi gücünü. Yoga, kişinin arınarak en nitelikli versiyonu ile yaşam sürmesini ve yaşama katkı sağlamasını destekleyen en etkili tasarımlardan biri. O yüzden Yoga Yap, Sihir Yap

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Pin It